Aluminum-Frame Natural Corkboard, 36″ x 24″, Tan Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Post important information for immediate notice. Fine-grain, self-healing natural cork surface withstands the wear and tear associated with repeated tacking, pinning and stapling. Laminated particleboard backing provides extra strength while reducing the potential for warping. Aluminum frame delivers finished-look protection to all four edges.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 5.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 0.56 × 24.00 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | V |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Material | Aluminum |
| Magnetic Board Surface | No |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Tan |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Wall-Mount |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Board Depth | 0.56" |
| UPC | 014935056032 |
| MPN | 13231 |
| Brand | Ghent |














Reviews
There are no reviews yet.