Aluminum Baking Cups, 4 oz, 3.38″ Diameter x 1.56″ h, 1,000/Carton
Login to View Prices
Reliable, economical trays and pans withstand a wide range of temperatures: from deep freeze to high oven heat. Thick and rigid aluminum construction ensures excellent holding power, making it sturdy enough for cooking, serving and carryout. Odor- and moisture-resistant. Easy to clean. Durable, portable and reusable.
Additional information
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 13.63 × 16.50 in |
| Height | 1.56" |
| Material Type | Aluminum |
| Global Product Type | Disposable Pans |
| Diameter | 3.38" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Aluminum |
| Interior Volume Capacity | 4 oz |
| Color(s) | Aluminum |
| Food Container Type | Cup |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 749384002117 |
| MPN | 34130 |
| Brand | HFA® |











Reviews
There are no reviews yet.