Alterra Columbia Coffee Freshpack, 100/Carton
Login to View Prices
282 in stock
SKU:
LAV48006
Categories: Coffee, Food Service
Try the Alterra® Colombia Coffee Freshpack. Our aromatic, 100% Colombian beans are medium roasted to give a balanced, distinctive and vibrant experience. Our brewing process, where nothing touches the ingredients other than hot water, ensures your drink does not taste like previous brews. Compatible with FLAVIA® single-serve brewers. For single-serve sustainability, innovative pouches are 100 percent recyclable through Terracycle.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.81 × 6.75 × 5.25 in |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Coffee Flavia Pouches |
| Beverage Type | Coffee |
| Roast Type | Medium |
| Sugar Free | Yes |
| Contains Dairy | No |
| Capacity (Weight) | 0.28 oz |
| Flavor | Columbian |
| Product Packaging | Pouch |
| For Use With | FLAVIA® Single-Serve Brewers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 841636100050 |
| MPN | 48006 |
| Brand | FLAVIA® |
Be the first to review “Alterra Columbia Coffee Freshpack, 100/Carton” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.