Safco AlphaBetter 2.0 Height – Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 22″-30″
Login to View Prices
Safco AlphaBetter 2.0 Height – Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 22″-30″
Safco AlphaBetter 2.0 Height – Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 22″-30″ – Gray Nebula Rectangle Top – 200 lb Capacity – Height Adjustable – 22″ to 30″ Adjustment x 27.75″ Table Top Width x 19.75″ Table Top Depth x 1.20″ Table Top Thickness – 30″ Height – Assembly Required – High Pressure Laminate (HPL) Top Material – 1 / Carton
Additional information
| Weight | 17.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.00 × 27.75 × 19.75 in |
| Weight (Fully Assembled) | 38 lb |
| Overall Height (Min) | 22" |
| Worksurface Depth | 19.75" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Worksurface/Base Color | Pebble Gray |
| Worksurface Width | 27.75" |
| Series Name | Safco® AlphaBetter® 2.0 |
| Overall Depth (Max) | 19.75" |
| Edge Detail Profile | Straight |
| Overall Width (Max) | 27.75" |
| Global Product Type | Traditional Student Desks |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Worksurface Material | Laminate |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Color Family | Gray |
| Book Box Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555122138 |
| MPN | 1221GR |
| Brand | Safco® |
| product-type | Student Desk |
| table-top-shape | Rectangle |
| base-included | Yes |
| edge-style | Banded |
| table-top-width | 27.75" |
| table-top-depth | 19.75" |
| table-top-thickness | 1.20" |
| top-material | High Pressure Laminate (HPL) |
| minimum-height-adjustment | 22" |
| maximum-height-adjustment | 30" |
| top-color-finish | Gray Nebula |
| height-adjustable | Yes |
| assembly-required | Yes |
| frame-material | Powder Coated Steel |
| maximum-load-capacity | 200 lb |
| brand-name | Safco |
| features | Pendulum Bar |
| manufacturer | Safco Products |
| product-model | 1221GR |
| product-name | AlphaBetter 2.0 Height – Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 22"-30" |
| product-line | AlphaBetter |
| application-usage | Student |
| manufacturer-part-number | 1221GR |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Keep students active while they learn with this versatile, sit-to-stand desk. Pendulum footrest allows students to redirect excess energy and continue to move, even as they sit – providing ergonomic support, increasing comfort and promoting cardiovascular health. AlphaBetter 2.0 Height-Adjustable Student Desk with Pendulum Bar is great for boosting productivity and focus. It also offers added benefit of optional casters for better mobility throughout the classroom. Height adjusts from 22" to 30". Desk accommodates students in kindergarten through 12th-grade – as well as adults – at seated height, and students in kindergarten through 4th-grade at standing height. Made with powder-coated steel frame and high-pressure laminate with 3mm edgebanding, it supports up to 200 lb. |
| package-contents | <ul> <li>AlphaBetter 2.0 Height – Adjustable Student Desk with Pendulum Bar 22"-30"</li> <li>Footrest</li> </ul> |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 31 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.