all33 BackStrong C1 Task Chair – Black Fabric Seat – Black Frame – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | all33 |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.75" |
| Maximum Seat Height | 21.75" |
| Back Height | 27" |
| Back Width | 19" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Arm Height | 24.75" |
| Maximum Arm Height | 27.75" |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 26.3" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | all33 |
| Features | Slouch Proof |
| Manufacturer | all33 |
| Product Name | BackStrong C1 Task Chair |
| Product Line | BackStrong |
| Manufacturer Part Number | BSBBF50509 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BackStrong C1 Task Chair is made to move. Patented, Sit in Motion technology is ingeniously designed to mimic your pelvis, making it the first and only chair that can induce perfect posture and give you the freedom to move. It acts like a swing to relieve crucial pressure points while providing lumbar support. Created by a chiropractor and industrial product designer, the unique seat moves with you to protect against pain while stimulating circulation, improving flexibility and bringing oxygen to your muscles. This slouch-proof task chair fits the curve of your spine perfectly, cradling your pelvis and lower back so your vertebrae stack into ideal posture. Foldaway, PU arm pads allow you to move much closer to your desk for reduced eyestrain. Unsurpassed lumbar support keeps you comfortable all day long. Task chair also features soft fabric upholstery, pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and smooth-rolling casters.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
all33 BackStrong C1 Task Chair – Black Vinyl, Vegan Leather Seat – Black Frame – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | all33 |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Vegan Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.75" |
| Maximum Seat Height | 21.75" |
| Back Height | 27" |
| Back Width | 19" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Arm Height | 24.75" |
| Maximum Arm Height | 27.75" |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 30" |
| Depth | 26.3" |
| Frame Color | Black |
| Brand Name | all33 |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | all33 |
| Product Name | BackStrong C1 Task Chair |
| Product Line | BackStrong |
| Manufacturer Part Number | BSBBE50505 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>BackStrong C1 Task Chair is made to move. Patented, Sit in Motion technology is ingeniously designed to mimic your pelvis, making it the first and only chair that can induce perfect posture and give you the freedom to move. It acts like a swing to relieve crucial pressure points while providing lumbar support. Created by a chiropractor and industrial product designer, the unique seat moves with you to protect against pain while stimulating circulation, improving flexibility and bringing oxygen to your muscles. This slouch-proof task chair fits the curve of your spine perfectly, cradling your pelvis and lower back so your vertebrae stack into ideal posture. Foldaway, PU arm pads allow you to move much closer to your desk for reduced eyestrain. Unsurpassed lumbar support keeps you comfortable all day long. Task chair also features soft high-grade, vinyl upholstery, pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel and smooth-rolling casters.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |




























