All Surface Cleaner, Grapefruit Scent, 68 oz Plastic Bottle
Login to View Prices
All-purpose cleaner delivers effective cleaning for most hard, non-porous surfaces including counters, tile, stone, wood and glass. Formula has plant-based cleaning power to cut through grease and grime, while leaving behind a fresh scent. This powerful cleaner is ideal for commercial and institutional cleaning applications. Cruelty free. Tested by people, not on animals. Bottle (minus nozzle) made with recycled plastic (PCR).
Additional information
| Weight | 4.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 4.40 × 10.25 in |
| Chemical Compound | Soda Ash |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability In | Y |
| Application | Kitchen |
| Global Product Type | Multipurpose Cleaners |
| Applicable Material | Wood |
| Scent | Grapefruit |
| Compliance Standards | Cradle to Cradle Certified® Gold |
| Dirt Types | Grime |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Product Packaging | Plastic Bottle |
| Volume Capacity | 68 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 817939014684 |
| MPN | 358192 |
| Brand | Method® |













Reviews
There are no reviews yet.