All Purpose Stainless Steel Scissors, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Offset Black Handle, 3/Pack
Login to View Prices
590 in stock
SKU:
ACM16907
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
A great value, these all-purpose shears feature lightweight, rust-resistant stainless steel blades. Equipped with comfortable plastic handles.
Additional information
| Weight | 0.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 4.37 × 1.12 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Cut Length | 3.5" |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Scissors Handle Type | Offset |
| Handle Color | Black |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577169074 |
| MPN | 16907 |
| Brand | Westcott® |
Be the first to review “All Purpose Stainless Steel Scissors, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Offset Black Handle, 3/Pack” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.