Aligned Business Notebook, 1-Subject, Meeting-Minutes/Notes Format with Narrow Rule, Black Cover, (78) 11 x 8.5 Sheets
Login to View Prices
This sophisticated 11″ x 8.5″ Aligned business notebook restores balance and helps clarify your goals with clean layouts and simplified design, featuring areas to mark specific topics, action items and agenda details. The back of each page is ruled to keep your writing neatly aligned and legible. Easily mark down details and enjoy premium durability for everyday wear and tear with heavyweight cover material and a classic, professional color palette. Matching double-wire black binding allows pages to turn smoothly and keeps your planner flat on surfaces. 156 notes pages.
Additional information
| Weight | 1.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 0.39 × 8.70 in |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 11 x 8.5 |
| Book Width | 8.5" |
| Book-Spine Length | 11" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Book-Binding Details | Twin-Wire |
| Ship Class Code | M |
| Note-Rule Lines per Sheet | 40 |
| Dated/Undated | Undated |
| Number of Pockets | 0 |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet-Ruling Color | Gray |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Sheets per Book/Journal | 78 |
| Back-Cover Material | Heavyweight PAJCO Lexide |
| Front-Cover Material | Heavyweight PAJCO Lexide |
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Details | Meeting Notes® Elements |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Cover Color | Black |
| UPC | 699931214541 |
| MPN | 121454 |
| Brand | Blue Sky® |














Reviews
There are no reviews yet.