Alera Valencia Series Narrow Profile Bookcase, Six-Shelf, 11.81w x 11.81d x 71.73h, Medium Cherry
Login to View Prices
Woodgrain laminate bookcase features a contemporary design that fits perfectly in professional environments. Commercial-grade side panels with protective 3 mm edge banding provide excellent dent and scratch resistance. Generous 11.75″ deep shelves accommodate three-ring binders and large publications. Top and bottom shelf are fixed, middle shelf is adjustable. Tight, dowel, and cam-lock assembly provides a clean look while ensuring overall stability.
Additional information
| Weight | 61.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 74.41 × 15.55 × 5.31 in |
| Ship Class Code | F |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Alera® Valencia™ Series |
| Overall Width | 11.81" |
| Shelf Capacity (Weight) | 90 lb |
| Overall Height | 71.73" |
| Overall Depth | 11.81" |
| Global Product Type | Narrow Profile Bookcases |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Edge Banding |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Color(s) | Medium Cherry |
| Number of Shelves | 6 |
| Shelf Thickness | 1" |
| Color Family | Cherry |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167001391 |
| MPN | ALEVA67212MC |
| Brand | Alera® |














Reviews
There are no reviews yet.