Alera Valencia Series Mobile Pedestal File, Left/Right, 3-Drawer: Box/Box/File, Legal/Letter, Walnut, 15.88 x 20.5 x 28.38
Login to View Prices
196 in stock
Mobile file cabinet is ready to go anywhere you need it to go. Full-extension ball bearing slides on file drawer for easy access to files. The drawers lock for securing contents. Durable 3 mm edge banding protects against bumps and dings. Five casters, two locking. Center caster prevents tipping. Fully assembled, just attach casters. Two, fold-away keys which provide a slimmer profile are included.
Additional information
| Weight | 76.0600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 23.75 × 19.00 in |
| Caster Details | Three Non-Locking Swivel Casters |
| Caster Indicator | Yes |
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| For Use With | Alera® Valencia II Series Credenza Shells, Valencia II Series Desk Shells, Valencia II Series Return Shells |
| Overall Depth | 20.5" |
| Corner/Edge Protector | 0.12" Plastic T-Mold Band |
| Series Name | Alera® Valencia Series |
| Edge Detail Profile | Bullnose |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Top Thickness | 1" |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Disclaimer Statement | Workstation Tops/Shells and Pedestals sold and shipped separately-ORDER ALL PIECES TO COMPLETE WORKSTATION. |
| Color(s) | Modern Walnut |
| Overall Width | 15.88" |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Anti-Tip Mechanism | Fifth Wheel |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | Yes |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Color Family | Walnut |
| Top Material | Textured Woodgrain Laminate |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Number of Drawers | 3 |
| Overall Height | 28.38" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167305918 |
| MPN | VA572816WA |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.