Alera Strada Series High-Back Swivel/Tilt Top-Grain Leather Chair, Supports Up to 275 lb, 17.91″ to 21.85″ Seat Height, Black
Login to View Prices
Sink into this luxurious high-back chair for all-day office comfort. Tailored seat and back with top-grain leather upholstery. Waterfall seat design reduces pressure at the back of your knees for improved circulation. Roll armrests feature padded leather caps for added comfort. Heavy-duty nylon base has dual-wheel casters for easy mobility.
Additional information
| Weight | 50.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 25.60 × 14.37 in |
| Armrest Color | Black |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Recommended Application Are | Executive & Management |
| Overall Height Maximum | 47.24" |
| Distance Between Arms | 20.07" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Nylon Casters |
| Arm Type | Padded Loop |
| Seat Color | Black |
| Back Height Maximum | 27.16" |
| Back Surface Material | Top-Grain Leather |
| Back Surface Material Famil | Genuine Leather |
| Seat Surface Material Famil | Genuine Leather |
| Back Width Maximum | 20.47" |
| Overall Height Minimum | 43.3" |
| Seat Width Maximum | 20.86" |
| Overall Width Maximum | 28.27'' |
| Overall Depth Maximum | 27.95" |
| Seat Height Maximum | 21.85" |
| Seat Surface Material | Top-Grain Leather |
| Seat Depth Maximum | 19.29" |
| Seat Height Minimum | 17.91" |
| Arm Height From Seat | 9.84" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| UPC | 042167380793 |
| MPN | ALESR41LS10B |
| Brand | Alera® |














Reviews
There are no reviews yet.