Alera Reception Lounge Sofa Series, Three-Cushion Sofa, 77″ x 31.5″ x 32″, Black
Login to View Prices
Classic simple lines, for use in any reception or lounge configurations. Soft black bonded leather with black wood pyramid legs.
Additional information
| Weight | 110.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78.30 × 32.28 × 27.55 in |
| Seat Height | 17.5" |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Back Surface Material Famil | Bonded Leather |
| Back Surface Material | Bonded Leather |
| Base/Frame Material(s) | Wood |
| Seat Surface Material Famil | Bonded Leather |
| Seat Surface Material | Bonded Leather |
| Individuals Accommodated | 3 |
| Global Product Type | Sofas & Couches |
| Overall Width | 77" |
| Color Family | Black |
| Special Features | Three-Cushion Sofa |
| Disclaimer Statement | BIFMA testing performed on each seat position. Weight capacity is rated at 250 lbs per position. |
| Seat Depth | 20.9" |
| Seat Color | Black |
| Overall Weight Capacity | 750 lb |
| Overall Height | 32" |
| Overall Depth | 31.5" |
| Series Name | Alera® Reception Lounge Sofa Series |
| Base/Frame Material Family | Wood |
| Seat Width | 22" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| UPC | 042167385859 |
| MPN | ALERL21LS10B |
| Brand | Alera® |














Reviews
There are no reviews yet.