Alba Triple Metal Wall Coat Peg – 3 Hooks – 66.14 lb (30 kg) Capacity – for Coat, Clothes – Metal – Silver, Black, Metallic Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Alba, Inc |
|---|---|
| Product Type | Hook Panel |
| Total Number Of Hooks | 3 |
| Product Color | Metallic Gray |
| Product Material | Metal |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 15.4" |
| Brand Name | Alba |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Product Name | Triple Metal Wall Coat Peg |
| Application/Usage | Clothes |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | PMS3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modern Wall Peg combines functionality and design to fit perfectly into all your collective work and reception areas. It consists of a steel structure, hook and three ABS plastic pegs. Rounded pegs – each with a 11 lb. capacity – are made for hanging clothes. Use the hook for umbrellas and accessories. Wall Peg comes with a hook and screws for easy attachment.</p> |
| Material Details | <p>ABS Plastic Peg</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb |
| Weight Capacity | 66.14 lb (30 kg) |
| Package Qty | 1 |















