Alba Floor Display Unit – 6 Compartment(s) – 36.6″ Height x 13.4″ Width x 19.7″ Depth – Floor – Non-slip – Natural – ABS Plastic, Wood, Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Alba, Inc |
|---|---|
| Product Type | Literature Rack |
| Total Number Of Compartments | 6 |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Steel |
| Color Details | white/wood |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 36.6" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 19.7" |
| Brand Name | Alba |
| Features | Non-slip |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Product Name | Floor Display Unit |
| Application/Usage | Literature Display |
| Manufacturer Part Number | DDEXPO6WBC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Enhance your reception areas with this Scandinavian-style display unit that mixes colors and materials. Combining style and elegance, this Floor Display with six compartments features a modern design that fits perfectly into your reception and work spaces. It is the ideal accessory to display magazines or brochures. Each slanted, ABS plastic slot (1-1/2"/4cm deep) offers a low front for immediate identification of your literature measuring up to 9-11/25" x 12-5/8"/24 x 32 cm. Wide base and four nonslip pads provide reliable stability. Easy-to-assemble literature display frame is made of wood and steel. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Qty | 1 |
Alba Floor Display Unit – 8 Compartment(s) – 36.6″ Height x 22.8″ Width x 19.7″ Depth – Floor – Non-slip – Natural – ABS Plastic, Wood, Steel – 1 Each
Additional information
| Brand | Alba, Inc |
|---|---|
| Product Type | Literature Rack |
| Total Number Of Compartments | 8 |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Steel |
| Color Details | white/wood |
| Placement | Floor |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 36.6" |
| Width | 22.8" |
| Depth | 19.7" |
| Brand Name | Alba |
| Features | Non-slip |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Product Name | Floor Display Unit |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | DDEXPO8WBC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Enhance your reception areas with this Scandinavian-style display unit that mixes colors and materials. Combining style and elegance, this Floor Display with eight compartments features a modern design that fits perfectly into your reception and work spaces. It is the ideal accessory to display magazines or brochures. Each slanted, ABS plastic slot (1-1/2"/4cm deep) offers a low front for immediate identification of your literature and width that display – side by side – two documents measuring up to 9-11/25" x 12-5/8"/24 x 32cm. Wide base and four nonslip pads provide reliable stability. Easy-to-assemble literature display frame is made of wood and steel. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Qty | 1 |




















