Afs-Tex 5000x Black Active Anti-Fatigue Mat – 26 X 36
Login to View Prices
AFS-TEX 5000X Black Active Anti-Fatigue Mat – 26″ x 36″ – Ergonomically designed specifically for use with standing desks.
Additional information
| Brand | Floortex |
|---|---|
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
| Additional Warranty Informati | <p>10 YEARS</p> |
| Environmentally Friendly | No |
| Mat Width | 26" |
| Mat Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| TAA Compliant | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | AFS-TEX |
| Features | Wear Resistant |
| Manufacturer | Floortex |
| Product Name | 5000X Black Active Anti-Fatigue Mat – 26" x 36" |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | FCA5XBK2535 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | AFS-TEX Active Anti-Fatigue mats are designed to provide the ultimate standing surfaces combining prolonged comfort and effective body support. Reduces the strain on feet, legs knees &, back joints that can be caused through prolonged standing. The AFS-TEX 5000X provides a contoured, non-linear ergonomic surface specifically designed for use with standing and height adjustable desks. Contains anti-microbial content to protect the mat surface from microbial deterioration. Effective 24/7 for the life of the product. Anti-slip base for stability. Non-toxic and phthalate free. Ideal for office or home use. <br /> <p><br /></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
















