Advanced Therapy Moisturizing Hand/Body Lotion, 16 oz Pump Bottle, 12/Carton
Login to View Prices
Lubriderm Advanced Therapy Fragrance-Free Daily Moisturizing Lotion helps relieve extra-dry skin. From a dermatologist-developed brand, this moisturizing lotion is clinically shown to help moisturize for 24 hours, and transform dry skin into healthy-looking, more resilient skin. Formulated with vitamins E and Pro-Vitamin B5 plus lipids, this fragrance-free lotion replenishes and strengthens your skin’s moisture barrier. Plus, its formula is non-greasy with a clean, comfortable feel.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 14.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 11.60 × 8.10 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Pump Bottle |
| Global Product Type | Moisturizing Creams |
| Ship Class Code | B |
| Volume Capacity | 16 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 052800482340 |
| MPN | 48322 |
| Brand | Lubriderm® |












Reviews
There are no reviews yet.