Advanced Masterfold Dispenser Napkin, 1-Ply, 12″ x 17″, Natural, 500/PK, 12PK/CT
Login to View Prices
The Tork® Advanced Soft Dispenser Napkin embossing provides a quality feel. With an identical folded size to full-size dispenser napkins, it provides an open size of 5″ shorter to deliver big cost savings. Largest open and folded size dispenser napkin makes it a good value, as fewer napkins are needed per serving. Ideal for self-service establishments that care about cost in use. Bag packaging ensures superior product quality while protecting unused napkins.
Additional information
| Weight | 38.0430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.63 × 20.13 × 13.63 in |
| Width | 12" |
| Depth | 17" |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Theme | Embossed |
| Ship Class Code | C |
| Post-Consumer Recycled Cont | 90% |
| Material(s) | Paper |
| For Use With | N7 Tork Masterfold Napkin Dispensers |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 10% |
| Global Product Type | Dispenser Napkins |
| Napkin Type | Dispenser |
| Number of Napkins Per Conta | 500 |
| Folded Width | 5" |
| Folded Depth | 6.5" |
| Number of Plies | 1 |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color(s) | Natural |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| UPC | 073286617668 |
| MPN | D806E |
| Brand | Tork® |


















Reviews
There are no reviews yet.