Adjustable Triangular Scale Aluminum Architects Ruler, 12″ Long, Silver
Login to View Prices
98 in stock
SKU:
CHA238
Categories: Measuring Tools, SCHOOL SUPPLIES
Versatile design lets architects work with maximum efficiency. Change units by rotating dial at either end of scale without moving scale from work surface. 12″ measuring length, 1/32″ scale. Exact calibrations. Highest quality aluminum. Adjusts to 1/16, 1/8, 1/4, 1/2, 1:1, 2:1 and 32.
Additional information
| Weight | 0.2490 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 1.20 × 0.50 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Ratio Scale Rulers |
| Material(s) | Aluminum |
| Ruler Type | Triangular Scale |
| Color(s) | Silver |
| Length | 12" |
| Special Features | Aluminum Architects Ruler, 12", Silver |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014173155009 |
| MPN | 238 |
| Brand | Chartpak® |
Be the first to review “Adjustable Triangular Scale Aluminum Architects Ruler, 12″ Long, Silver” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.