Adesso Wireless Desktop Touchpad Keyboard – Wireless Connectivity – RF – 30 ft – 2.40 GHz – USB Interface – 104 Key On/Off Switch Hot Key(s) – English (US) – QWERTY Layout – TouchPad – Membrane Keyswitch – AAA Battery Size Supported – Black
Additional information
| Brand | Adesso, Inc |
|---|---|
| Product Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Battery Size Supported | AAA |
| Environmental Certification | WERCS |
| Number Of Batteries Supported | 2 |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 30 ft |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Included | Yes |
| Keyboard/Keypad Height | 0.90" |
| Keyboard/Keypad Width | 18" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.50" |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Adesso |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Model | WKB-4400UB |
| Product Name | Wireless Desktop Touchpad Keyboard |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Hot Keys | On/Off Switch |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer Part Number | WKB-4400UB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Work without the limitations of cables, wires or line of sight receivers with the Adesso Wireless SlimTouch Desktop Touchpad Keyboard. This wireless keyboard is an all-in-one solution providing a full 104-key QWERTY keyboard layout, built-in touchpad, and multimedia and Internet hotkeys. In addition to your touchpad this keyboard also features a scroll pad and left and right mouse buttons so navigating documents and web pages is a breeze, without ever using a mouse! Now you can control every aspect of your PC from one convenient location. With its clean lines, elegant chrome accents, and piano finish design the SlimTouch keyboard adds style to any room at home or at the office. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018066026.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Number Of Keys | 104 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Package Contents | <ul> <li>Wireless SlimTouch Desktop Touchpad Keyboard</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Mini USB Receiver</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |











