Adesso Luminous 4x Large Print Multimedia Desktop Keyboard
Login to View Prices
Adesso Luminous 4X Large Print Multimedia Desktop Keyboard – Cable Connectivity – USB Interface – 122 Key Previous Track, Home, Email, Favourites, Volume Down, Volume Up, Search, Back, Forward, Play/Pause, Close, … Hot Key(s) – English (US) – Computer – PC, Mac, iOS, Windows – Membrane Keyswitch – Black, Fluorescent Yellow
Additional information
| Brand | Adesso, Inc |
|---|---|
| Product Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Environmental Certification | RoHS |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Included | No |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.70" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.60" |
| Product Color | Fluorescent Yellow |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | Adesso |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Model | AKB-132UY |
| Product Name | Luminous 4X Large Print Multimedia Desktop Keyboard |
| Device Supported | Computer |
| Product Line | EasyTouch |
| System Requirements | <ul><li>USB Port</li></ul><b>Operating Systems:</b><br><ul><li>Windows 8</li><li>Windows 7</li><li>Windows XP</li><li>Windows 2000</li><li>Windows Vista</li><li>Mac OS</li><li>iOS 8</li></ul> |
| Hot Keys | Windows Key |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer Part Number | AKB-132UY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Adesso®, AKB-132UY Luminous 4X Large Print Desktop Keyboard is designed for those whose eyesight isn't quite what it used to be, or for anyone with a slight visual impairment. With its large 4X black print on bright yellow keys, you can type out anything from a simple Email to finishing your next novel with greater ease and less strain on your eyes. The membrane key switches provide a quiet and quick response and stand up to heavy use- up to 5 million keystrokes! Not only is the Adesso®, AKB-132UY keyboard great for anyone with slight visual impairments, but its large, bright florescent keys make it a great and even fun tool for kids to use too!</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1027613531.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Number Of Keys | 122 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Windows |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Package Contents | <ul><li>EasyTouch 132 – Florescent Yellow Multimedia Desktop Keyboard</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Adesso Luminous 4X Large Print Multimedia Desktop Keyboard
Login to View Prices
The Adesso® AKB-132UY Luminous 4X Large Print Desktop Keyboard is designed for those whose eyesight isn’t quite what it used to be, or for anyone with a slight visual impairment. With its large 4X black print on bright yellow keys, you can type out anything from a simple Email to finishing your next novel with greater ease and less strain on your eyes. The membrane key switches provide a quiet and quick response and stand up to heavy use- up to 5 million keystrokes! Not only is the Adesso® AKB-132UY keyboard great for anyone with slight visual impairments, but its large, bright florescent keys make it a great and even fun tool for kids to use too!
- Quiet Membrane Key Switches: Membrane key switches provide a better tactile response and a quieter typing experience. Plus they last up to five million keystrokes.
- Windows One-Touch Controls: Instantly open your favorite Windows applications, such as My Computer, Calculator, Mail, or Search without having to navigate with your mouse.
- Multimedia Controls: Control your media player with just one touch using the builtin Multimedia Hotkeys for easy access to your favorite video or music playlist.
- Fluorescent 4X Print Keys: The large 4X size black print on fluorescent yellow keys provide excellent contrast and stronger appeal over traditional keyboards that have small, hard-to-read white letters on black keys.
Additional information
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interf | USB |
| Battery Included | No |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Device Supported | Computer |
| Product Line | EasyTouch |
| Product Model | AKB-132UY |
| Package Contents | <ul><li>EasyTouch 132 – Florescent Yellow Multimedia Desktop Keyboard</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.60" |
| Platform Supported | PC,Mac,iOS,Windows |
| Product Color | Black,Fluorescent Yellow |
| Hot Keys | Previous Track,Home,Email,Favourites,Volume Down,Volume Up,Search,Back,Forward,Play/Pause,Close,Mute,Next Track,Refresh,Internet,Windows Key |
| Keyboard/Keypad Width | 17.70" |
| Number of Keys | 122 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Product Type | Keyboard |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Packaged Quantity | 1 |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Cable |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | AKB-132UY |
| Brand | Adesso |






























Reviews
There are no reviews yet.