AddOn AA800D2S6/2G x1 Dell A1837308 Compatible 2GB DDR2-800MHz Unbuffered Dual Rank 1.8V 200-pin CL6 SODIMM
Login to View Prices
This Dell A1837308 compatible 2GB DDR2-800MHz Dual Rank Unbuffered 1.8V 200-pin CL6 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM’s factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 800 MHz speed with unbuffered signal and CL6 latency is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- SoDIMM 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR2 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer’s performance
- 200-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL6 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SoDIMM form factor with 200-pin and 2 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.90 × 2.00 × 0.60 in |
| Memory Size | 2 GB |
| CAS Latency | CL6 |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Memory Speed | 800 MHz |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Form Factor | SoDIMM |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Pins | 200-pin |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Country of Origin | China |
| UPC | 821455233733 |
| MPN | A1837308-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.