This HPE® P00926-B21 Compatible 64GB DDR4-2933MHz quad rank load-reduced ECC 1.2V 288-pin CL17 factory original LRDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2933 MHz speed with CL17 latency for playing the latest games and using heavy software
- LRDIMM 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 288-pin DDR4-2933/PC4-23400 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 64GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- LRDIMM form factor with 288-pin and 64 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
Additional information
| Weight | 0.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.50 × 2.00 × 6.50 in |
| Error Checking | ECC |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| TAA Compliant | No |
| Form Factor | LRDIMM |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Memory Size | 64 GB |
| Product Type | RAM Module |
| Device Supported | Server |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Limited Warranty | Lifetime |
| UPC | 821456234630 |
| MPN | P00926-B21-AM |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.