ADA Sign, Unisex Restroom, 6 x 9, Blue Face, White Graphics
Login to View Prices
Universally and easily recognizable white graphics. Raised tactile graphics with Grade 2 Braille. Meets Americans with Disabilities Act (ADA) requirements. Includes double-side adhesive tape for mounting to door or wall.Package Includes: Mounting Tape
Additional information
| Weight | 0.1880 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 0.13 × 9.00 in |
| Orientation | Vertical |
| Width | 6" |
| Write-On/Wipe Off Surface | No |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Graphics | International Unisex Restroom/Wheelchair Accessible |
| Ship Class Code | M |
| Shape | Rectangular |
| Height (Max) | 9" |
| Material(s) | Injection Molded Rigid Plastic |
| Mounting Details | Double-Sided Adhesive Tape |
| Depth | 0.12" |
| Size | 6" x 9" |
| Placement | Walls |
| Face Color(s) | Blue |
| Package Includes | Mounting Tape |
| Lettering | English |
| Graphics Color(s) | White |
| Global Product Type | Facility Management Signs |
| Base Material | Plastic |
| Height | 9" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 083392077713 |
| MPN | 7771 |
| Brand | Headline® Sign |














Reviews
There are no reviews yet.