ADA Compliant Expanded Steel Picnic Table, Rectangular, 96 x 60 x 29.5, Blue Top and Base
Login to View Prices
ADA and Wheelchair Accessible Expanded Steel Picnic Tables are inclusive and ADA compliant. These heavy-duty tables feature one less bench to accommodate wheelchair users. Constructed with galvanized steel and a thermoplastic coating, our handicap-accessible picnic tables are perfect for parks and other outdoor areas.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 175.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96.00 × 58.50 × 5.00 in |
| Maximum Weight Capacity | 1,000 lbs |
| Overall Width | 96" |
| Overall Depth | 60" |
| Top Material | Expanded Metal |
| Global Product Type | Picnic Tables |
| Height (Max) | 29.5" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Top Shape | Rectangular |
| Color Family | Blue |
| Top Color | Blue |
| Base Color | Blue |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 707022033497 |
| MPN | 695289BL |
| Brand | Global Industrial® |














Reviews
There are no reviews yet.