Acroball PureWhite Advanced Ink Hybrid Gel Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Assorted Barrel Colors, 5/Pack
Login to View Prices
Acroball® PureWhite—Seriously smooth writing meets fashion forward design. Enjoy the smoothness of gel with the fast-drying properties of a ballpoint for one incredible writing experience. Unique, comfortably textured grip. White barrel with fashionable colored grips.
Additional information
| Weight | 0.1010 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.31 × 3.51 × 0.70 in |
| Special Ink Properties | Acroball® Advanced Ink |
| Pen Grip Type | Contoured Rubber |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Type | Hybrid Gel Pen |
| Global Product Type | Hybrid Pens |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | White/Turquoise |
| Manufacturer Pen Refill # | 77347 |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Acroball® PureWhite Advanced Ink |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838318619 |
| MPN | 31861 |
| Brand | Pilot® |









Reviews
There are no reviews yet.