Acroball Pro Advanced Ink Hybrid Gel Pen, Retractable, Medium 1 mm, Black Ink, Silver/Black Barrel, Dozen
Login to View Prices
Acroball® Pro advanced ink pens are the perfect combination of style and comfort. Advanced ink combines the best qualities of a gel and ball point in an innovative ink that glides across the page, yet is quick-drying. Acroball® Pro provides an ultra-smooth writing experience with advanced ink and a contoured rubber grip for solid traction and greater comfort.
Additional information
| Weight | 0.3250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.69 × 2.88 × 1.13 in |
| Special Ink Properties | Acroball® Advanced Ink |
| Pen Grip Type | Contoured Rubber |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Pen Type | Hybrid Gel Pen |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Acroball® Pro Advanced Ink |
| Global Product Type | Hybrid Pens |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Barrel Color(s) | Silver/Black |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Color Family | Black |
| Manufacturer Pen Refill # | 77297 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838319104 |
| MPN | 31910 |
| Brand | Pilot® |














Reviews
There are no reviews yet.