Quickly removes rust stains, scale and residue from toilet bowls and urinals with professional results. Its clinging gel works harder on vertical surfaces, leaving a clean shine and a pleasant, fresh fragrance. It is also safe for septic tanks, drain lines, and water-treatment systems.
Additional information
| Weight | 2.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 4.55 × 10.50 in |
| Scent | Mint |
| Global Product Type | Bowl Cleaners |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Application | Urinals |
| Physical Form | Gel |
| Chemical Compound | Ethoxylated, Dodecyldimethylamine Oxide |
| Dirt Types | Stains |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 021709022896 |
| MPN | ZUATBC32 |
| Brand | Zep® |













Reviews
There are no reviews yet.