Acer R242y a 238 Full Hd Lcd Monitor – 169 – Dark Gray
Login to View Prices
Acer R242Y A 23.8″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Dark Gray – Vertical Alignment (VA) – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – FreeSync – 250 Nit – 1 ms – 75 Hz Refresh Rate – HDMI – VGA
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MPR II |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| HDMI | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | No |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 15.48" |
| Width With Stand | 21.27" |
| Depth With Stand | 8.81" |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Operating Power Consumption ( | 20 W |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 76 Hz |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Off Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Maximum Power Consumption (En | 30 W |
| Frequency (Horizontal/Vertica | 30KHz-85KHz/48Hz-76Hz |
| Country Of Origin | China |
| Height | 12.5" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 1.4" |
| Color | Dark Gray |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | R |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 6-bit+Hi-FRC |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | R242Y A |
| Product Name | R242Y A Widescreen LCD Monitor |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | UM.QR2AA.A01 |
| Manufacturer Website Address | |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Package Contents | <li>1 x R242Y A Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x Power Cord(US)</li> |
| Response Time | 1 ms VRB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 4.92 lb |









