Acer Nitro Qg241y P 238 Full Hd Lcd Monitor – 169 – Black
Login to View Prices
Acer Nitro QG241Y P 23.8″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – Vertical Alignment (VA) – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – FreeSync Premium (DisplayPort VRR) – 250 Nit – 1 ms – 165 Hz Refresh Rate – HDMI – DisplayPort
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MPR II |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 6.90 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| Headphone | Yes |
| Height With Stand | 16.30" |
| Width With Stand | 21.30" |
| Depth With Stand | 8.70" |
| DisplayPort | Yes |
| Off Mode Power Consumption | 400 mW |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Number Of DisplayPorts | 1 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Tilt Angle | -5°, to 20° |
| Horizontal Frequency | 53.28 kHz to 184 kHz – DisplayPort |
| Operating Power Consumption ( | 20 W |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium (DisplayPort VRR) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz – DisplayPort |
| Maximum Power Consumption (En | 30 W |
| Country Of Origin | China |
| Height | 12.7" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 2.5" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | QG1 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 8-bit |
| Brand Name | Acer |
| Features | HDR10 |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | QG241Y P |
| Product Name | Nitro QG241Y P Widescreen LCD Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | Nitro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | UM.QQ1AA.P01 |
| Manufacturer Website Address | |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Package Contents | <li>1 x Nitro QG241Y P Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x Power Cord(US)</li> |
| Response Time | 1 ms VRB |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Acer Nitro Qg241y P 238 Full Hd Lcd Monitor – 169 – Black
Login to View Prices
Acer Nitro QG241Y P 23.8″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – Vertical Alignment (VA) – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – FreeSync Premium (DisplayPort VRR) – 250 Nit – 1 ms – 165 Hz Refresh Rate – HDMI – DisplayPort
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MPR II |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 6.90 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| Headphone | Yes |
| Height With Stand | 16.30" |
| Width With Stand | 21.30" |
| Depth With Stand | 8.70" |
| DisplayPort | Yes |
| Off Mode Power Consumption | 400 mW |
| Maximum Adjustable Height | No |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Number Of DisplayPorts | 1 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Tilt Angle | -5°, to 20° |
| Horizontal Frequency | 53.28 kHz to 184 kHz – DisplayPort |
| Operating Power Consumption ( | 20 W |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium (DisplayPort VRR) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz – DisplayPort |
| Maximum Power Consumption (En | 30 W |
| Country Of Origin | China |
| Height | 12.7" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 2.5" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | QG1 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 8-bit |
| Brand Name | Acer |
| Features | HDR10 |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | QG241Y P |
| Product Name | Nitro QG241Y P Widescreen LCD Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | Nitro |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | UM.QQ1AA.P01 |
| Manufacturer Website Address | |
| Pixel Pitch | 10.8 mil |
| Package Contents | <li>1 x Nitro QG241Y P Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x Power Cord(US)</li> |
| Response Time | 1 ms VRB |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 6 lb |

















