Accortec 1.92 TB Solid State Drive – 2.5″ Internal – SATA (SATA/600) – Mixed Use
Login to View Prices
Accortec 1.92 TB Solid State Drive – 2.5″ Internal – SATA (SATA/600) – Mixed Use – 5 DWPD
- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Provides fast and dependable access to data and has non-volatile memory
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1.92 TB capacity
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 2.5″ form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.30 in |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Wireless LAN | No |
| Product Type | Solid State Drive |
| Hot Pluggable | Yes |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Endurance (DWPD) | 5 |
| Form Factor | 2.5" |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
| Device Supported | Server |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Accortec, Inc |
| MPN | P07936-B21-ACC |
| Brand | Accortec |












Reviews
There are no reviews yet.