9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control Armless
Login to View Prices
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control, Armless – Blue Foam Seat – Blue Foam Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | 9 to 5 Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Drafting Stool |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Blue |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Foam |
| Back Color | Blue |
| Back Height | 21.50" |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 1961-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 26" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Features | Posture Back Control |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Product Model | 2366 |
| Product Name | Drafting Stool with Posture Back Control, Armless |
| Product Line | Bristol |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 2366P1001BU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bristol Drafting Stool provides a classy, professional touch to any space with its fabric-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Infinite, back-angle adjustment with free-floating design repositions the backrest and seat exactly to your liking. Chair swivels 360 degrees. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Use footring to sit in an ergonomic position to avoid poor posture. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 42 lb |
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control Armless
Login to View Prices
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control, Armless – Dove Foam Seat – Dove Foam Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | 9 to 5 Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Drafting Stool |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Dove |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Foam |
| Back Color | Dove |
| Back Height | 21.50" |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 1961-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 26" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Features | Posture Back Control |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Product Model | 2366 |
| Product Name | Drafting Stool with Posture Back Control, Armless |
| Product Line | Bristol |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 2366P1001DO |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bristol Drafting Stool provides a classy, professional touch to any space with its fabric-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Infinite, back-angle adjustment with free-floating design repositions the backrest and seat exactly to your liking. Chair swivels 360 degrees. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Use footring to sit in an ergonomic position to avoid poor posture. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 42 lb |
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control Armless
Login to View Prices
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control, Armless – Onyx Foam Seat – Onyx Foam Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | 9 to 5 Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Drafting Stool |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Onyx |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Foam |
| Back Color | Onyx |
| Back Height | 21.50" |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 1961-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 26" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Features | Posture Back Control |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Product Model | 2366 |
| Product Name | Drafting Stool with Posture Back Control, Armless |
| Product Line | Bristol |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 2366P1001ON |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bristol Drafting Stool provides a classy, professional touch to any space with its fabric-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Infinite, back-angle adjustment with free-floating design repositions the backrest and seat exactly to your liking. Chair swivels 360 degrees. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Use footring to sit in an ergonomic position to avoid poor posture. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 42 lb |
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control Armless
Login to View Prices
9 to 5 Seating Drafting Stool with Posture Back Control, Armless – Latte Foam Seat – Latte Foam Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | 9 to 5 Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Foam |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Style | Waterfall |
| Chair/Seat Type | Drafting Stool |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Latte |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Foam |
| Back Color | Latte |
| Back Height | 21.50" |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 1961-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 26" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Features | Posture Back Control |
| Manufacturer | 9 to 5 Seating |
| Product Model | 2366 |
| Product Name | Drafting Stool with Posture Back Control, Armless |
| Product Line | Bristol |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 2366P1001LA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bristol Drafting Stool provides a classy, professional touch to any space with its fabric-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Infinite, back-angle adjustment with free-floating design repositions the backrest and seat exactly to your liking. Chair swivels 360 degrees. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Use footring to sit in an ergonomic position to avoid poor posture. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 300 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 42 lb |











