6400 Series Height Adjustable HD Vinyl Padded Steel Stool, Backless, Supports 500lb, 18.5″-26.5″ Seat Height, Black Seat/Base
Login to View Prices
806 in stock
SKU:
NPS6418H10
Categories: SCHOOL SUPPLIES, Student Furniture
The fortified construction and soft comfort of the 6400 Series heavy-duty padded stools are ideal for hands-on educational settings like art rooms, science labs, home economics or shop classrooms. Height-adjustable legs extend in 1-inch increments.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 17.00 × 21.00 in |
| Caster/Glide Details | Industrial Grade Glides |
| Seat Fill Material | Padding |
| Stacking Density | Up to 5 |
| Caster/Glide Surface Textur | Soft |
| Compatible Flooring Type(s) | Low Pile Carpet |
| Seat Width Maximum | 14" |
| Seat Depth Maximum | 14" |
| Overall Height Maximum | 26.5" |
| Seat Width Minimum | 14" |
| Seat Height Minimum | 18.5" |
| Seat Height Maximum | 26.5" |
| Overall Depth Maximum | 14" |
| Overall Height Minimum | 18.5" |
| Overall Width Maximum | 14" |
| Recommended Application Are | Classroom & Training |
| Weight (Fully Assembled) | 11 lb |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Art & Shop Stools |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Post-Consumer Recycled Cont | 40% |
| Seat Diameter | 14" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjus | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 500 lb |
| Color Family | Black |
| Book Box Indicator | No |
| Seat Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 40% |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Surface Material Famil | Vinyl |
| UPC | 604747641030 |
| MPN | 6418H10 |
| Brand | NPS® |
Be the first to review “6400 Series Height Adjustable HD Vinyl Padded Steel Stool, Backless, Supports 500lb, 18.5″-26.5″ Seat Height, Black Seat/Base” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.