5-Pack of 6in SATA Female to Female Serial Cables
Login to View Prices
5-Pack 15.24cm (6.00in) SATA Female to Female Red Cable is a computer bus interface that connects host bus adapters to mass storage devices such as hard disk drives and optical drives.
- Allows easy connection between devices and helps transfer data quickly with accuracy
- Features SATA cable type for optimal performance and better dependability
- Fully compatible with hard drives
Additional information
| Weight | 0.5600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Connector on First End Deta | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Female |
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on Second En | SATA 3.0 – Female |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 – Female |
| Connector on Second End Det | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Female |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Hard Drive,Optical Drive |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Product Model | SATAFF6IN-5PK |
| Packaged Quantity | 5 |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Red |
| UPC | 821455094105 |
| MPN | SATAFF6IN-5PK |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.