5-Eleven Mid-Back Executive Chair, Supports Up to 250 lb, 17.1″ to 20″ Seat Height, Black Seat/Back, Chrome Base
Login to View Prices
74 in stock
Engineered for high-performance, with a swivel-tilt control that allows movement in any direction and a natural reclining position. Durable casters on the five-star base provide freedom of movement throughout your workspace. Fully adjustable seat height and seat back recline match your comfort and work preferences. Sculpted chrome arms provide comfy all-day support for upper body and shoulders. Supports up to 250 lbs.
Additional information
| Weight | 22.4460 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.38 × 12.80 × 23.62 in |
| Base/Frame Material(s) | Metal |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Back Width Maximum | 19.3" |
| Back Height Maximum | 22.8" |
| Overall Height Maximum | 40.7" |
| Seat Depth Maximum | 18.1" |
| Overall Width Maximum | 25.6" |
| Overall Height Minimum | 37.8" |
| Distance Between Arms | 24.8" |
| Arm Height From Seat | 27.8" |
| Arm Type | Loop |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Depth Maximum | 25.6" |
| Seat Height Minimum | 17.1" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Armrest Color | Polished Aluminum |
| Armrest Material | Aluminum |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Back Surface Material | Leather |
| Seat Surface Material | Leather |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Color | Black |
| Seat Height Maximum | 20" |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Back Surface Material Famil | Genuine Leather |
| Seat Surface Material Famil | Genuine Leather |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Back Color | Black |
| UPC | 191734204335 |
| MPN | BSXVST511 |
| Brand | Sadie™ |











Reviews
There are no reviews yet.