4XEM 38W USB-C and USB-A Charger
Login to View Prices
4 in stock
SKU:
IMS9GL016
Categories: Power Adapters, Power Equipment
4XEM’s 38W USB-C and A Charger offers two USB ports capable of charging a variety of devices simultaneously. USB-A has long been a standard port allowing for 18Ws of charging to power to legacy and current devices. USB-C is rapidly becoming a new standard for charging devices, allowing for 20W charging power at faster speeds. Keep multiple USB devices charged on the go or at home reliably with 4XEM’s USB-C and A Charger.
Problem it solves: Charge one or two USB devices with reliable power and speed with 4XEM’s 38W USB-C and USB-A Charger.
- 38-Watt power
- 1x 18W USB-A port
- 1x 20W USB-C port
- Wall mounted charger
- Compatible with any USB charged device
- Compact travel size
Additional information
| Weight | 1.6200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.70 × 1.20 in |
| Device Supported | USB Type A Device,USB Type C Device |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| USB | Yes |
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 20 W |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Color | White |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Packaged Quantity | 1 |
| Output Voltage | 5 V DC,9 V DC,12 V DC |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 4XPOWERAC |
| Brand | 4XEM |
Be the first to review “4XEM 38W USB-C and USB-A Charger” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.