4XEM 100 Pack 8″ Reusable Cable Ties – Black Medium Nylon/Plastic Zip Tie
Login to View Prices
4XEM’s Nylon/Plastic Zip Ties are designed to help you keep your networks clean and organized. Designed for outside conditions as well as inside the Nylon/Plastic material protects against the elements and tears. These reusable cable ties are designed to be flexible in their use, able to be taken apart and tied back up again. These ties will see you through multiple projects. At 8 inches in size these ties are versatile to a fit a variety of cable sizes. Keep your workspaces or any space compact, clean and tidy with 4XEM’s Cable Ties.
- Harsh weather tested
- Round edges to prevent snags
- Reusable
- Black colour
- Pack of 100
- 8″ length
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.20 × 0.05 in |
| Product Type | Cable Tying |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| Packaged Quantity | 100 |
| Minimum Loop Tensile Streng | 75.18 lb |
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Product Condition | New |
| Product Material | Nylon 66,Plastic |
| Length | 8" |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 4X8ZIPTIE100BR |
| Brand | 4XEM |













Reviews
There are no reviews yet.