48120 Heavy-Duty Micro-Cut Shredder, 20 Manual Sheet Capacity
Login to View Prices
Shreds up to 20 sheets at a time into tiny micro-cut particles (Security Level P-4). Auto reverse feature stops and reverses paper should a jam occur. Quiet shredding for home and small offices. Safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, CDs/DVDs and junk mail. Runs continuously for up to 20 minutes before a 15-minute cool down period is needed. Eight-gallon pull-out waste bin.
Additional information
| Weight | 39.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.37 × 19.13 × 15.56 in |
| Bin Full Indicator | No |
| Recommended Shred Bags 1 | Universal® 35947 |
| Height | 24.93" |
| Depth | 12.68" |
| Width | 16.31" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Model Name/Number | 48120 |
| Shred Size (Inches) | 5/32" x 8/16" |
| Horsepower | 0.9 hp |
| Ship Class Code | M |
| Shredder Run Time | 20 min |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Jam Free Feature | Auto Reverse |
| Wastebin Included | Yes |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Separate Slots | Yes |
| Specialty Shredding | Staples |
| Jam Prevention | Yes |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Color(s) | Black |
| Daily Usage Level | Heavy |
| Throughput (Sheets X Speed) | 160 |
| Throat Width | 8.66" |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Sheet Capacity | 20 Manual |
| Recommended Shredder Users | 1 to 3 |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 8 ft/min |
| Recommended Shred Bags 2 | Universal® 35945 |
| Global Product Type | Micro-Cut Shredders |
| Wastebin Capacity | 8 gal |
| Shredder Type | 20 Manual Micro-Cut |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Cut Type | Micro-Cut |
| UPC | 087547000045 |
| MPN | 8059001 |
| Brand | Universal® |
















Reviews
There are no reviews yet.