4-Part 1099-INT Tax Forms with Tax Forms Helper, Fiscal Year: 2024, 4-Part Carbonless, 8 x 5.5, 2 Forms/Sheet, 24 Forms Total
Login to View Prices
Get what you need to report interest income with four-part 1099-INT carbonless sets, 1096 summary forms and access to Tax Forms Helper®, the fast and easy way to file. In just a few clicks, Tax Forms Helper® allows you to upload your 1099-INT data directly from QuickBooks® Online or import your details from a previous year. Per the 2023 IRS eFile law, if you’re filing 10 or more forms, you’ll need to eFile, and Tax Forms Helper® makes it easy to comply with a secure IRS/SSA eFile system. Starting in 2024, the IRS has removed Copy-C from the 1099-INT, so use the Helper to save digital copies, too! As of 2022, the IRS has also made the 1099-INT a continuous-use form, with a fill-in-the-year date field that makes it good for multiple tax years. All Adams® tax forms employ acid-free paper and heat-resistant inks to help you produce smudge-free, archival-safe tax forms with the scannable red ink required by the IRS for paper filing.Package Includes: (3) 1096 Summary & Transmittal Forms
Additional information
| Weight | 1.0760 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.10 × 8.70 × 0.60 in |
| Format Indicator | Unbound |
| Printer Compatibility | Laser |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Paper Stock | 20 lb Bond |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Dated/Undated | Undated |
| Principal Heading(s) | Interest |
| Form Type Details | 1099-INT |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Print and Ruling Color(s) | Red |
| Paper Color(s) | White |
| Form Size | 8 x 5.5 |
| Package Includes | (3) 1096 Summary & Transmittal Forms |
| Forms Per Page | 2 |
| Forms Per Page Layout | Vertical: Two Down |
| Global Product Type | Tax Forms |
| Fiscal Year | 2024 |
| Copy Types | Four-Part Carbonless |
| Form Quantity (Total) | 24 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025932229831 |
| MPN | 22983 |
| Brand | Adams® |



















Reviews
There are no reviews yet.