3M™ Virtua™ Safety Glasses with Foam Gasket Blue Frame Clear Lens
Login to View Prices
1000 in stock
SKU:
B2253396
Categories: Full Frame, Safety & Security, Safety Glasses
COMFORTABLE LIGHTWEIGHT FRAME FEATURES THE CORD CONTROL SYSTEM (CCS) WITH OPTIONAL FOAM GASKET ATTACHMENT. MEETS THE REQUIREMENTS OF CSA Z94.3-07 AND IS IMPACT RATED TO ANSI Z87.1-2010. CCS IS DESIGNED TO KEEP A CORDED EARPLUG ATTACHED UNTANGLED AND READY FOR USE. FOAM GASKET HELPS LIMIT EYE EXPOSURE TO NUISANCE DUST WHILE PROVIDING ADDITIONAL CUSHIONING. ANTI-FOG POLYCARBONATE LENS ABSORB 99.9% UV. MEETS THE REQUIREMENTS OF CSA Z94.3-07 AND IS IMPACT RATED TO ANSI Z87.1-2010.
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 2.00 × 6.00 in |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| Proposition65 Key CA | Y |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Color | Clear |
| UNSPSC | 46181802 |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | N |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Country of Origin | TW |
| UPC | 078371118723 |
| MPN | 7000128259 |
| Brand | 3m |
Be the first to review “3M™ Virtua™ Safety Glasses with Foam Gasket Blue Frame Clear Lens” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.