3M™ Scotch-Brite™ Cut and Polish Disc D5 3″” x 1 1/4″” Aluminum Oxide A MED
Login to View Prices
OUR SCOTCH-BRITE™ CUT AND POLISH DISC D5 USES A DURABLE NON-WOVEN OPEN-WEB CONSTRUCTION IS LOAD RESISTANT RUNS COOL AND PROVIDES CONFORMABILITY WHILE THE ALUMINUM OXIDE ABRASIVES WORK TO DELIVER CONSISTENT CUTTING ACTION. THE 1/4″” SHANK IS SUITABLE FOR POWER TOOLS WITH A 1/4″” DRIVE DIE GRINDERS AND INLINE SANDERS. WE CHOSE ALUMINUM OXIDE ABRASIVE WHICH IS A POPULAR CHOICE AMONG INDUSTRIAL PROFESSIONALS BECAUSE OF ITS CUT-RATE AND LONG LIFE. THIS MINERAL IS A TOUGH DURABLE ABRASIVE THAT SELF-FRACTURES TO EXPOSE FRESH CUTTING EDGES IN USE WHEREAS TRADITIONAL ABRASIVES SUCH AS GARNET QUICKLY WEAR DOWN WITH USE. DUE TO ITS HIGH CUT-RATE HARDNESS STRENGTH AND LOW HEAT RETENTION ALUMINUM OXIDE MINERAL IS WIDELY USED IN GRINDING APPLICATIONS IN ADDITION TO SANDING AND FINISHING USE. ALUMINUM OXIDE IS SUITABLE ON A WIDE VARIETY OF SUBSTRATES IN BOTH WOODWORKING AND METALWORKING INCLUDING FERROUS ALLOYS. OUR SCOTCH-BRITE™ INDUSTRIAL ABRASIVES ARE A UNIQUE SURFACE CONDITIONING PRODUCT WITH ABRASIVES INCORPORATED INTO NON-WOVEN NYLON OR OTHER SYNTHETIC FIBERS. COMBINING ABRASIVES INTO THE FIBERS CREATES AN ABRASIVE SYSTEM THAT DELIVERS CONSISTENT RESULTS FOR THE LIFE OF THE PRODUCT. THE OPEN-WEB MATERIAL IS LOAD RESISTANT AND KEEPS THE ABRASIVE MINERALS CUTTING AT HIGH PERFORMANCE BY LIMITING CLOGGING OF THE FIBERS. APPLICATIONS ARE FINE FINISHING FINISHING REFINING STRAIGHTLINE – BRUSHED FINISH BUILDERS HARDWARE MEDICAL INSTRUMENTS METAL FABRICATION METAL IMPLANTS PLUMBING FIXTURES TURBINE ENGINES. INDUSTRIES INCLUDE BUILDERS HARDWARE MEDICAL INSTRUMENTS METAL FABRICATION METAL IMPLANTS PLUMBING FIXTURES TURBINE ENGINES.
Additional information
| Weight | 0.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| UNSPSC | 27111526 |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| Color | Tan |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| UPC | 048011145938 |
| MPN | 7000045941 |
| Brand | 3m |






Reviews
There are no reviews yet.