3M™ PELTOR™ Optime™ 101 Earmuffs Over-The-Head H7A 10
Login to View Prices
3M™ PELTOR™ OPTIME™ 101 EARMUFFS, OVER-THE-HEAD, H7A 10, 10/CASE 3M� PELTOR� OPTIME� 101 OVER-THE-HEAD EARMUFFS FEATURE A STAINLESS STEEL HEADBAND FOR CONSISTENT FORCE AND EFFECTIVE HEARING PROTECTION. FOR NOISE LEVELS UP TO 101 DBA, THESE OVER-THE-HEAD EARMUFFS PROVIDE EFFECTIVE HEARING PROTECTION.STAINLESS STEEL HEADBAND DISTRIBUTES WEIGHT FOR LOW-PRESSURE FIT. EAR CUP PIVOT POINTS TILT FOR COMFORT THAT ADJUSTS TO INDIVIDUAL WEARERS. LIQUID/FOAM FILLED EARMUFF CUSHIONS. COLOR-CODING FOR COMPLIANCE SIGHTING.NOISE REDUCTION RATING (NRR)*: 27DB. CSA CLASS A.
Additional information
| Weight | 0.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.10 × 5.70 × 3.90 in |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Min Qty | 1 |
| Flag Returnable | N |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Material | Material |
| Color | Dark Green |
| UNSPSC | 46181902 |
| Leadtime | Leadtime |
| UPC | 093045080717 |
| MPN | 7000009669 |
| Brand | 3m |






Reviews
There are no reviews yet.