Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll

Login to View Prices
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll – Art, Classroom, Office, Banner, Bulletin Board – 7″Height x 36″Width x 1000 ftLength – 1 / Roll – Yellow – Sulphite
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Sulphite |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>State of California Flame-resistant Requirements</li><li>National Fire Protection Association No. 701 Standards</li></ul> |
| Brand Name | Decorol |
| Features | Flame Retardant |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Flame-Retardant Art Paper Roll |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 101201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1, 000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll

Login to View Prices
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll – Art, Classroom, Office, Banner, Bulletin Board – 7.40″Height x 36″Width x 1000 ftLength – 1 / Roll – Blue – Sulphite
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Sulphite |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.40" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>State of California Flame-resistant Requirements</li><li>National Fire Protection Association No. 701 Standards</li></ul> |
| Brand Name | Decorol |
| Features | Flame Retardant |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Flame-Retardant Art Paper Roll |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 101206 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1, 000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll

Login to View Prices
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll – Art, Classroom, Office, Banner, Bulletin Board – 7.40″Height x 36″Width x 1000 ftLength – 1 / Roll – White – Sulphite
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Product Color | White |
| Product Material | Sulphite |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.40" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>State of California Flame-resistant Requirements</li><li>National Fire Protection Association No. 701 Standards</li></ul> |
| Brand Name | Decorol |
| Features | Flame Retardant |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Flame-Retardant Art Paper Roll |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 101208 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1, 000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll

Login to View Prices
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll – Art, Classroom, Office, Banner, Bulletin Board – 7.40″Height x 36″Width x 1000 ftLength – 1 / Roll – Black – Sulphite
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Product Color | Black |
| Product Material | Sulphite |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.40" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>State of California Flame-resistant Requirements</li><li>National Fire Protection Association No. 701 Standards</li></ul> |
| Brand Name | Decorol |
| Features | Flame Retardant |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Flame-Retardant Art Paper Roll |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 101209 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1, 000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
Decorol Flame Retardant Art Paper Roll – Art Project, Mural, Collage, Bulletin Board – 7.13″Height x 36″Width x 1000 ftLength – 1 / Roll – Sky Blue – Sulphite
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Product Color | Sky Blue |
| Product Material | Sulphite |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.13" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Decorol |
| Features | Recyclable |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Flame Retardant Art Paper Roll |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 101205 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1, 000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll

Login to View Prices
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll – Art, Classroom, Office, Banner, Bulletin Board – 7″Height x 36″Width x 1000 ftLength – 1 / Roll – Festive Red – Sulphite
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Art Paper Roll |
| Product Color | Festive Red |
| Product Material | Sulphite |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>State of California Flame-resistant Requirements</li><li>National Fire Protection Association No. 701 Standards</li></ul> |
| Brand Name | Decorol |
| Features | Flame Retardant |
| Length | 1000 ft |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Flame-Retardant Art Paper Roll |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 101203 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1, 000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Weight (Approximate) | 35 lb |










