Jonti-Craft Rainbow Accents Toddler Fold-N-Lock Mobile Storage

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Toddler Fold-n-Lock Mobile Storage – 24.5″ Height x 96″ Width x 15″ Depth – Foldable, Lockable, Laminated, Durable, Rounded Corner – Baltic – Hard Rubber – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Hard Rubber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 24.5" |
| Width | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Rounded Corner |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Toddler Fold-n-Lock Mobile Storage |
| Product Line | Fold-n-Lock |
| Application/Usage | Game |
| Manufacturer Part Number | 0326JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Fold-n-Lock storage shelf is perfect for organizing children's books, toys, games and more. Wings fold together and lock for security and easy mobility. Full-length piano hinges prevent small fingers from being pinched when the shelf is opened or closed. MAXBrackets allow the art center to be moved easily from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 136 lb |









