Ergodyne ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap – Black – Neoprene, Spandex
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Air Dry |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 655 |
| Product Name | ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16583 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 655 Elbow Sleeve with Strap on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Perforated neoprene and spandex mesh in elbow crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Compression sleeve is made of comfortable material that doesn't hinder your range of motion. Elbow support fits on either arm with its accommodating design that easily slips on and conforms to your arm size. Adjust fit and desired support with the secure, hook-and-loop strap. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Medium (M) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap – Black – Neoprene, Spandex
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Adjustable Strap |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 655 |
| Product Name | ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16582 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 655 Elbow Sleeve with Strap on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Perforated neoprene and spandex mesh in elbow crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Compression sleeve is made of comfortable material that doesn't hinder your range of motion. Elbow support fits on either arm with its accommodating design that easily slips on and conforms to your arm size. Adjust fit and desired support with the secure, hook-and-loop strap. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Small (S) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap – Black – Neoprene, Spandex
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Adjustable Strap |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 655 |
| Product Name | ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16584 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 655 Elbow Sleeve with Strap on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Perforated neoprene and spandex mesh in elbow crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Compression sleeve is made of comfortable material that doesn't hinder your range of motion. Elbow support fits on either arm with its accommodating design that easily slips on and conforms to your arm size. Adjust fit and desired support with the secure, hook-and-loop strap. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap – Black – Neoprene, Spandex
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Product Color | Black |
| Product Material | Spandex |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Air Dry |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 655 |
| Product Name | ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16585 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 655 Elbow Sleeve with Strap on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Perforated neoprene and spandex mesh in elbow crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Compression sleeve is made of comfortable material that doesn't hinder your range of motion. Elbow support fits on either arm with its accommodating design that easily slips on and conforms to your arm size. Adjust fit and desired support with the secure, hook-and-loop strap. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Large (XL) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Ergodyne ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap – Black – Spandex, Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Sleeve |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Orientation | Ambidextrous |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Adjustable Strap |
| Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 655 |
| Product Name | ProFlex 655 Elbow Sleeve with Strap |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16586 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 655 Elbow Sleeve with Strap on and off the jobsite for comfortable, elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the arm and enhancing joint flexibility to accelerate injury recovery. Perforated neoprene and spandex mesh in elbow crease enhance airflow to minimize sweat production under sleeve. Compression sleeve is made of comfortable material that doesn't hinder your range of motion. Elbow support fits on either arm with its accommodating design that easily slips on and conforms to your arm size. Adjust fit and desired support with the secure, hook-and-loop strap. Layer under or over your clothes with its low-profile material. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash sleeve to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Extra Large (XXL) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |



















