Ergodyne ProFlex 500 Elbow Support – 9″ – 10″ Elbow Circumference – Black – Nylon Laminated Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Brace |
| Minimum Elbow Circumference | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Maximum Elbow Circumference | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon Laminated Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Hook & Loop Closure |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 500 |
| Product Name | ProFlex 500 Elbow Support |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 500 Elbow Brace Strap on and off the jobsite for comfortable elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the elbow and enhancing joint flexibility. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Easily adjust strap with hook-and-loop closure for a secure, customized fit. Wear on either arm with its accommodating design. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries, such as tennis elbow or golfer's elbow. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash strap to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Small (S) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Ergodyne ProFlex 500 Elbow Support – Black – Nylon Laminated Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Brace |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon Laminated Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Hook & Loop Closure |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 500 |
| Product Name | ProFlex 500 Elbow Support |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 500 Elbow Brace Strap on and off the jobsite for comfortable elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the elbow and enhancing joint flexibility. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Easily adjust strap with hook-and-loop closure for a secure, customized fit. Wear on either arm with its accommodating design. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries, such as tennis elbow or golfer's elbow. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash strap to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Extra Small (XS) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Ergodyne ProFlex 500 Elbow Support – 10″ – 11″ Elbow Circumference – Black – Nylon Laminated Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Brace |
| Minimum Elbow Circumference | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Maximum Elbow Circumference | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon Laminated Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Machine Wash |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 500 |
| Product Name | ProFlex 500 Elbow Support |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 500 Elbow Brace Strap on and off the jobsite for comfortable elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the elbow and enhancing joint flexibility. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Easily adjust strap with hook-and-loop closure for a secure, customized fit. Wear on either arm with its accommodating design. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries, such as tennis elbow or golfer's elbow. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash strap to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Medium (M) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Ergodyne ProFlex 500 Elbow Support – 11″ – 12″ Elbow Circumference – Black – Nylon Laminated Neoprene
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Elbow Brace |
| Minimum Elbow Circumference | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Elbow Circumference | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon Laminated Neoprene |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Strechable |
| Length | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 500 |
| Product Name | ProFlex 500 Elbow Support |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 16004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear the 500 Elbow Brace Strap on and off the jobsite for comfortable elbow and joint support. Brace reduces joint pain and swelling by increasing blood flow to the elbow and enhancing joint flexibility. Comfortable, four-way stretch neoprene doesn't hinder your range of motion. Easily adjust strap with hook-and-loop closure for a secure, customized fit. Wear on either arm with its accommodating design. Elbow support is created for workers, athletes or anyone needing additional support for injuries, such as tennis elbow or golfer's elbow. Brace will not bother people with latex allergies thanks to the latex-free material. Machine-wash strap to quickly use the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Size | Large (L) |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |















