Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack)
Login to View Prices
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) – 0.3″ Width x 9.5″ Height x 4″ Length – 6 Pack – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 9.5" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3700 |
| Product Name | 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 19705 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3700 Web Tool Tether Attachments act as retrofit attachment points on tools, belts, harnesses or structures that can be used to tether small hand tools up to 2 lb. Attachments meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are third-party certified with a 2:1 safety factor to hold up to 2 lb. Attachments are made of heavy-duty, nylon webbing and high-tensile strength nylon thread for long-lasting durability. Plated D-ring acts as a captive hole to tether tool lanyards. Both ends feature reinforced, double-stitch web catch for a strong reinforcement. Tape the base of the tail using Squids Self-Adhering Tape (not included) to the tool or anchor point for added support. |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack)
Login to View Prices
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) – 0.3″ Width x 9.5″ Height x 4″ Length – 6 Pack – Orange
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | China |
| Height | 9.5" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3700 |
| Product Name | 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 19704 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3700 Web Tool Tether Attachments act as retrofit attachment points on tools, belts, harnesses or structures that can be used to tether small hand tools up to 2 lb. Attachments meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are third-party certified with a 2:1 safety factor to hold up to 2 lb. Attachments are made of heavy-duty, nylon webbing and high-tensile strength nylon thread for long-lasting durability. Plated D-ring acts as a captive hole to tether tool lanyards. Both ends feature reinforced, double-stitch web catch for a strong reinforcement. Tape the base of the tail using Squids Self-Adhering Tape (not included) to the tool or anchor point for added support. |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack)
Login to View Prices
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) – 0.3″ Width x 9.5″ Height x 4″ Length – 6 Pack – Black – Nylon Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon Webbing |
| Country Of Origin | China |
| Height | 9.5" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3700 |
| Product Name | 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 19703 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3700 Web Tool Tether Attachments act as retrofit attachment points on tools, belts, harnesses or structures that can be used to tether small hand tools up to 2 lb. Attachments meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are third-party certified with a 2:1 safety factor to hold up to 2 lb. Attachments are made of heavy-duty, nylon webbing and high-tensile strength nylon thread for long-lasting durability. Plated D-ring acts as a captive hole to tether tool lanyards. Both ends feature reinforced, double-stitch web catch for a strong reinforcement. Tape the base of the tail using Squids Self-Adhering Tape (not included) to the tool or anchor point for added support. |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack)
Login to View Prices
Squids 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) – 0.3″ Width x 9.5″ Height x 4″ Length – 6 Pack – Black, Orange – Nylon Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Nylon Webbing |
| Country Of Origin | China |
| Height | 9.5" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3700 |
| Product Name | 3700 Web Tool Tether Attachment – D-Ring Tool Tails – 2lbs (6-Pack) |
| Application/Usage | Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | 19701 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3700 Web Tool Tether Attachments act as retrofit attachment points on tools, belts, harnesses or structures that can be used to tether small hand tools up to 2 lb. Attachments meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are third-party certified with a 2:1 safety factor to hold up to 2 lb. Attachments are made of heavy-duty, nylon webbing and high-tensile strength nylon thread for long-lasting durability. Plated D-ring acts as a captive hole to tether tool lanyards. Both ends feature reinforced, double-stitch web catch for a strong reinforcement. Tape the base of the tail using Squids Self-Adhering Tape (not included) to the tool or anchor point for added support. |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |





















