Squids 3115 Wrist Tool Lanyard – 2lbs – 6 / Carton – 2 lb Load Capacity – Small (S)/Medium (M) – Barrel Lock Closure Attachment – 11.3″ Height x 1.3″ Width x 4″ Length – Black – Polyester Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Barrel Lock Closure |
| Strap Size | Small (S)/Medium (M) |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester Webbing |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 11.3" |
| Width | 1.3" |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA 121-2018 |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3115 |
| Product Name | 3115 Wrist Tool Lanyard – 2lbs |
| Manufacturer Part Number | 19042 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Wrist Tool Lanyards tether tools, limiting the distance of a dropped tool and reducing snag hazards. They meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Polyester-webbed cuff attaches to wrist securely. Energy-absorbing, ribbed pull cord enhances safety. Up to 2 lb. tool attaches to adjustable loop with barrel lock. Short, 7-1/2" tether length improves the needed drop clearance. Wrist lanyards are third-party certified to a 2:1 safety factor. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
Squids 3115 Wrist Tool Lanyard – 2lbs – 6 / Carton – 2 lb Load Capacity – Large (L)/Extra Large (XL) – Barrel Lock Closure Attachment – 11.3″ Height x 1.3″ Width x 4″ Length – Black – Polyester Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Barrel Lock Closure |
| Strap Size | Large (L)/Extra Large (XL) |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester Webbing |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 11.3" |
| Width | 1.3" |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA 121-2018 |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3115 |
| Product Name | 3115 Wrist Tool Lanyard – 2lbs |
| Manufacturer Part Number | 19052 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Wrist Tool Lanyards tether tools, limiting the distance of a dropped tool and reducing snag hazards. They meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Polyester-webbed cuff attaches to wrist securely. Energy-absorbing, ribbed pull cord enhances safety. Up to 2 lb. tool attaches to adjustable loop with barrel lock. Short, 7-1/2" tether length improves the needed drop clearance. Wrist lanyards are third-party certified to a 2:1 safety factor. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |













