Squids 3110F(x) Tool Lanyard Dual Carabiner – 10lbs – 6 / Carton – 10 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 11.3″ Height x 1″ Width x 48″ Length – Orange, Gray – Aluminum, Alloy, Nylon, Elastic Webbing
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Elastic Webbing |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 11.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA 121-2018 |
| Maximum Load Capacity | 10 lb |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Shock Absorbing |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3110F(x) |
| Product Name | 3110F(x) Tool Lanyard Dual Carabiner – 10lbs |
| Manufacturer Part Number | 19822 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tool Lanyards with Dual Carabiners feature anodized aluminum alloy carabiners with double-action locking gates and inherent captive eyes to prevent tools up to 10 lb. from dropping. Shock-absorbing lanyards are designed and tested to reduce the force on your body if a drop occurs by absorbing the energy transmitted through the lanyard. Design prevents the tool from pulling you down by reducing shock load. Low-profile structure minimizes snag hazards. Lanyards are made from durable, 1680D polyester and elastic-blended webbing with high-strength, three-ply nylon stitching to secure connecting ends for lasting durability. Lanyards extend from 38" to 48". They meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Use lanyards for tool tethering in construction, telecommunications, oil and gas, utilities and other industries. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |









