Squids 3101f(X) Tool Lanyard – Stainless-Steel Carabiner Loop – 15lbs 68kg
Login to View Prices
Squids 3101F(x) Tool Lanyard – Stainless-Steel Carabiner + Loop – 15lbs / 6.8kg – 6 / Carton – 15 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 11.3″ Height x 1.3″ Width x 48″ Length – Orange, Gray – Stainless Steel, Polyester Elastic, Nylon
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 11.3" |
| Width | 1.3" |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3101F(x) |
| Product Name | 3101F(x) Tool Lanyard – Stainless-Steel Carabiner + Loop – 15lbs / 6.8kg |
| Manufacturer Part Number | 19803 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tool Lanyards with Carabiner and Loop feature a stainless steel, auto-locking carabiner with a captive eye on one end and loop on the other end to tether and prevent tools up to 15 lb. from dropping. Carabiner provides a secure connection in corrosive environments. Shock-absorbing lanyards are designed and tested to reduce the force on your body if a drop occurs by absorbing the energy transmitted through the lanyard. Design prevents the tool from pulling you down by reducing shock load. Low-profile structure minimizes snag hazards. Lanyards are made from durable, 1680D polyester and elastic-blended webbing with high-strength, three-ply nylon stitching to secure connecting ends for lasting durability. Material extends from 38" to 48". Lanyards meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are perfect for tool tethering in construction, telecommunications, oil and gas, utilities and other industries. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |











