Squids 3025 Retractable Tool Lanyard Accessory Pack – Ss Carabiner Attachments
Login to View Prices
Squids 3025 Retractable Tool Lanyard Accessory Pack – SS Carabiner Attachments – 1 Each – 1 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 1.5″ Height x 7″ Width x 5.3″ Length – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Retractable | Yes |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA 121-2018 Standard |
| Maximum Load Capacity | 1 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3025 |
| Product Name | 3025 Retractable Tool Lanyard Accessory Pack – SS Carabiner Attachments |
| Manufacturer Part Number | 19325 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3025 Retractable Tool Lanyard Accessory Pack includes three tails with manual locking, stainless steel carabiner attachments. Carabiners mount to Squids 3000 Retractable Tool Lanyard for quick, easy exchange of multiple tools weighing up to 1 lb. (0.5 kg.). Carabiners are tested and approved to ANSI/ISEA 121 standard for tool safety while at heights to prevent dropped objects. Using a retractable safety lanyard limits potential snag hazards and reduces the risk of falling objects at heights. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |












